IFToMM (Uluslararası Mekanizma ve Makina Bilimini Destekleme Federasyonu)

IFToMM, Uluslararası Mekanizma ve Makina Teorisi Federasyonu (International Federation for the Theory of Mechanisms and Machines) adı ile 29 Eylül 1969 tarihinde Polonya’nın Zakopane kentinde düzenlenen Mekanizma ve Makina Teorisi alanında 2. Dünya Kongresi sırasında kurulmuştur. Akademisyen Ivan I. Artobolevski (SSCB) ve Prof. Erskine F.R. Crossley (ABD), soğuk savaş dönemindeki engelleri aşmak ve Mekanizma ve Makina Teorisi alanında uluslararası işbirliğini sağlamak için; IFToMM’un kurulmasına önemli destek vermiştir. İlk başta IFToMM, mekanizma ve makina teorisi alanında çalışan ve 13 üye organizasyondan gelen bilim adamları ailesi olarak faaliyete geçmiştir. Akademisyen Ivan I. Artobolevski (SSCB), Prof. Erskine F.R. Crossley (ABD), Prof. Michael S. Konstantinov (Bulgaristan), Dr. Werner Thomas (Almanya), Prof. B.M. Belgaumkar (Hindistan), Prof. Kenneth H. Hunt (Avusturalya), Prof. J. Oderfeld (Polonya), Prof. Jack Phillips (Avusturalya), Prof. George Rusanov (Bulgarisyan), Prof. Wolfgang Rössner (Almanya), Prof. Zènò Terplàn (Macaristan), Prof. Jammi S. Rao (Hindistan), Prof. Giovanni Bianchi (İtalya), Prof. Adam Morecki (Polonya), Nicolae I. Manolescu (Romanya), Leonard Maunder (İngiltere), Douglas Muster (ABD), Ilic Branisky (Yugoslavya) bu bilim adamları arasında yer almaktadır.

Mekanizma ve Makina Teorisi alanında 1. Dünya  Kongresi, 1965 yılında Bulgaristan’ın Varna kentinde düzenlenmiştir. Bu kongre sırasında, Polonya’nın Zakopane kentinde düzenlenecek olan sıradaki kongrede IFTOMM’un kurulmasına karar verilmiştir. Bu kongreler, ilk IFToMM Dünya Kongreleri olarak tanınmıştır ve 2007 itibariyle 48 üye ile 12. Kongre düzenlenmiştir.

IFToMm topluluğu devamlı olarak büyümüştür ve yeni disiplinleri ve mühendislik bilimlerini kapsayacak şekilde gelişmiştir. Bu büyüme, 2000 yılında, IFToMM federasyonunun adının Uluslararası Mekanizma ve Makina Bilimini Destekleme Federasyonu (International Federation for the Promotion of Mechanism and Machine Science) olarak değiştirilmesine sebep olmuştur.

IFToMM aktiviteleri farklı açılardan gelişmiştir. Örneğin, üye sayısı 2007 itibariyle 48 olmuştur. Ayrıca, Mekanizma ve Makina Bilimi üzerine düzenlenen kongrelere ek olarak, özel konularda ulusal ve uluslararası çok sayıda konferans düzenlenmektedir.  İlaveten, 2007 itibariyle 13 adet özel konulardaki teknik komiteler federasyonda görev yapmaktadır.

Federasyon başkanları ve genel sekreterleri, IFToMM topluluğunun büyümesinde önemli rol oynamıştır. Bu başkanlar arasında Ivan I. Artobolevskii (SSCB), Leonard Maunder (İngiltere), Bernard Roth (ABD), Giovanni Bianchi (İtalya), Adam Morecki (Polonya), Jorge Angeles (Kanada), Kenneth J. Waldron (ABD) sayılabilir. Diğer taraftan, federasyonun genel sekreterlik görevini yapanlar arasında, M.S. Konstantinov (Bulgaristan), Emil Stanchev (Bulgaristan), Adam Morecki (Poland), Elizabeth Filemon (Macaristan), L. Pust (Çekoslavakya), Tatu Leinonen (Finlandiya) bulunmaktadır.

IFToMM ve etkinlikleri hakkında daha fazla bilgi resmi internet sitesinde bulunabilir: http://www.iftomm.net

2004 – 2007 yılları arasında IFToMM Genel Sekreterliği Yapan Marco CECCARELLI nin konuşmasından alıntıdır.

Scroll to Top